ماه رجب آمد(1)- امام باقر(ع) فرمود:اگر مؤمنی را دوست دارید....

بسم الله الرحمان الرحیم

سلام.

و سلام زیباست زیرا: صفت زیباترین زیباآفرین است:

« هو الله الذی لا إله إلّا هو الملک القدّوس السّلام.....»  سوره حشر/آیه22

و سخن خداوندِ سلامت بخش و سلم دهنده است:

« سلام قولا من ربّ رحیم»                             سوره یس/آیه58

امام محمد باقر(ع) فرمود:

« اگر مؤمنی را دوست دارید، آمدن ماه رجب را به او بشارت دهید

قصد نداشتم در مورد ماه رجب، مطالب زنجیره ای و دنباله دار مانند مطالب: شب قدر و ماه محرم بنویسم. حتی وقتی پیامک بالا و پیامکهایی در قالب چند بیت در فضیلت ماه رجب و یا لیله الرغائب-که به اشتباه آن را به شب آرزوها معنا می کنیم-در شب و روز اول ماه رجب به کرّات ازطرف دوست و آشنا و... می رسید،باز لزومی ندیدم در این مورد مطلبی بنویسم. اما وقتی این تقلید و کلیشه ها و تکرار مکررات را در روزهای بعد و مناسبتهای دیگر این ماه ادامه یافت، دیگر سکوت را جایز ندانستم.

دراین ماه برای هیچکس پیامک تبریک حلول ماه رجب یا ولادت امام محمدباقر(ع) و حتی التماس دعاهای معمول شده در این چندسال اخیر به مناسبت لیله الرغائب نفرستادم. چون فایده و حکمت و ضرورتی در آنها ندیدم. مضاف بر اینکه ما پیرو کتاب آسمانی و راهبران ناصح و امینی هستیم که ما را به حکمت و قول و فعل حکیمانه رهنمون شده اند.

ولی پیامکهایی که برای من ارسال می شد، مرا بسیار به تفکر واداشت:

آیا واقعا امام باقر(ع) چنین سخنی فرمودند؟ اگر بله.چرا و در چه شرایطی و خطاب به چه کسانی؟

مگر ماه رجب چه امتیازی نسبت به ماههای دیگر دارد که بشارت حلول آن به مومن دیگر نشانه ی ارادت و محبت ما نسبت به آن مومن است؟

اصلا چه رابطه ای بین این خبر و ارادت ما به مومنان دیگر است؟

جالب اینجاست:

این سخن از امام معصومی نقل شده که به حق و درستی به باقرالعلوم-شکافنده ی دانشها-شهرت یافته اند و زادروز ایشان مصادف با اول رجب است. بین مناسبت این زادروز و گوینده ی این حدیث ارتباطی است؟

لازم به ذکر است:در برخی منابع تاریخ ولادت ایشان، سوم صفر ذکر شده است.

اگر بپذیریم که این حدیث،واقعا کلام امام باقر(ع) است، باید این را هم به خاطر بسپاریم که ایشان در زمانی این سخن را فرمودند که خبری از این تقویمها و تجهیزات پیشرفته و دقیق نجوم و اخترشناسی نبود. و مردم فقط با ماههای قمری سروکار داشته و  براساس این ماهها برنامه ریزی می کردند و امکان تشخیص و محاسبه ی آغاز و پایان هرماه قمری به سهولت زمان حال نبوده است و اکثر مردم از مدتها قبل منتظر حلول ماه رجب بودند.شاید بدلیل اینکه:

ماه رجب از از زمان پیش از اسلام و در دوره ی جاهلیت هم ماه مقدسی بوده و مردم اعتقاد به استجابت دعاهایشان در این ماه داشتند.

یا:

ماه رجب از ماههای حرام بوده و جنگ و قتل در این ماه حرام و ارتکاب به هر تعدّی و جرمی مجازاتی مضاعف داشت.

یا:

بدلیل احادیثی که در مورد عظمت و فضیلت این ماه و نیز اعمال و مستحبّات آن- بویژه روزه داری در این ماه- شنیده بودند،قصدداشتند با روزه داری و عبادات دیگر در این ماه و ماه شعبان، علاوه بر بهره مندی از برکات و پاداش و ثمرات این اعمال، به استقبال ماه رمضان رفته و خود را برای ماه « ضیافه الله» آماده سازند.

اما در زمان حال که به استناد تقویمهایی که در دسترس همگان است،از ماهها قبل می دانیم آغاز ماه رجب چه روزی و مصادف با کدام روز و ماه هجری شمسی است، آیا این حدیث شامل ما میشود؟

بیاییم بیشتر و بهتر بیندیشیم.

و جهت بهره مندی از فیوضات الهی و نصیب بردن از باران رحمت الهی در این ماه،خود را به زینت تفکر - که در روایات به عنوان افضل عبادات ذکرشده- آراسته و با تمرین و تقویت این عبادت عظیم و درعین حال ضروری و حیاتی به استقبال ماه ضیافه الله رفته و به تأسّی از آن امام مطهر(ع)، شکافنده باشیم. شکافنده ی بطن های تنها کتاب زندگی که به لحاظ قوی و غنی و کامل بودن از هر تکمیل و  تصحیح و تأییدی بی نیاز است.

نظر شما در مورد این حدیث و سوالات مطرح شده چیست؟

مانند همیشه منتظر پاسخها و نظرات مفید و خردورزانه ی شما فرزانگان خردمند و فرهیخته هستم.

به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقیست.

 

الحمدلله ربّ العالمین

تا سلامی دیگر والسلام

/ 2 نظر / 32 بازدید
شكيبا خدادادي

سلام خديجه نازنين در مورد مشاوره ،موضوع و هزينه اش اگه يه تماس با من داشته باشي بهتر ميتونيم صحبت كنيم شماره من ٠٩٣٥٢٣١٧٠٣٧ هستو از ١١صبح تا ٧بعد از ظهر هم ميتوني تماس بگيري . اگر قبلش هم با پيامك باهام هماهنگ كني كه سر درس دادن و يا مشاوره نباشم ممنون ميشم مشاوره ها هم به صورت حضوري در فرهنگسراي ارسباران انجلم ميشه و هم تلفني البته اكثر دوستان مايل هستن بدون اينكه مشكل رفت و امد پيدا كنن تلفني مشاوره انجام شه و به جز موارد خاص همگي از اين طريق راضي بودن به هر حال مهم احساس ارامش شماست خوشحال ميشم صداتو بشنوم ممنون

نازنین

سلام خانم باقری یه سوال ازتون داشتم شما چه طور وقت پیدا می کنید این مطالبو جمع آوری کنید و بنویسید من 24 ساعت هم کم می آرم. بالاخره چون شما کار می کنید حتما مشغله خونه مسایل زندگی هم هست لطفا راهنمایی کنید چکار می کنید؟ ممنون[تعجب]][نگران][نگران][تعجب]