ماه محرم رسید(1)- ماه مهجوریت قرآن و مظلومیت امام حسین(ع) در عصر ما

بسم الله الرحمان الرحیم

سلام. سلامی به وسعت رحمت رحمانی و رحیمی خداوند.

قرار بود در ادامه ی مطلب قبلی،پاسخی کوتاه به این سوال داده شود که از آیه

بسم الله الرحمان الرحیم، چگونه می توان نظم و هدفمندی و برنامه ریزی و... آموخت؟

امّا از آنجا که جمعی از دوستان قرآن پژوه حقگرا که نگرشی بدیع وعمیق به آیات قرآن دارند وبلاگی طراحی کرده اند

بانام کاربریnarcissus114.persianblog.ir

و با عنوان:ابرها را کنار بزن.

و قصد دارنددر راستای عمل به حدیث:« زکات العلم نشره» ماحصل جلسات قرآنشان را در این وبلاگ در اختیار جویندگان حقیقت قرار دهند و مطلع مطالبشان تفسیری نوین و کاربردی از آیه بسم الله الرحمان الرحیم است،بنابراین جهت پرهیز از موازی کاری و کارتکراری،از ادامه ی مطلب منصرف شدم و دوستان و علاقمندان به پیگیری ادامه ی تفسیر بسم الله الرحمان الرحیم را دعوت به رجوع به این وبلاگ میکنم. و از این پس بجای ادامه ی مطلب شبهای قدر، با سلسله مطالب:

«ماه محرم رسید» در خدمت دوستان و همراهان هستم.

ماه محرم رسید.

ماهی که ما به عنوان ماه عزا و مصیبت، ماه اشک و خون،ماه شهادت مظلومانه ی امام حسین(ع) و یاران وفادارش،ماه سیاهپوشی و...می شناسیم.

ماهی که در آن خنده و شادی و حتی تفریحات حلال و سالم را بر خود و دیگران حرام می کنیم و با گفتار و رفتارهای نادرست خود، این ماه را به ماه عذاب و دلمردگی و افسردگی و... تبدیل کرده ایم و فکر نمی کنیم آیا این رفتار ما مورد رضایت امام حسین(ع) و یارانش هست یا نه؟

با عنوانها و توصیفات بسیاری میتوان این ماه را معرفی کرد. امّا فکر می کنم گویاترین و صادقانه ترین توصیف برای این ماه این است.

ماه محرم: ماه مهجوریت قرآن و مظلومیت حسین(ع).

این توصیف گرچه بسیار تلخ و ناخوشایند است. اما با کمال تأسف عین واقعیت است.

بلی، ما  در حق این ماه حماسی پرشور و شعور که با قیام سرنوشت ساز امام حسین(ع) و وفادارترین انسانهایی که تاریخ تاکنون به خود دیده،به بزرگترین حرکت انسان سازی و زندگی سازی تبدیل شد،چنین جفای بزرگی کردیم.

با من موافق نیستید؟

اگر نظر مرا قبول ندارید،پس به این سوالات پاسخ دهید:

در جلسات عزاداری ماه محرم که برپا یا شرکت می کنیم:

تلاوت قرآن و اندیشه در مفاهیم و پیامهای کاربردی و تربیتی آن چه نقش و جایگاهی دارد؟

آیا فهم پیامهای قرآنی که خداوند آن را با هدایت و رحمت و بیّنات برای همگان توصیف میکند، و تفهیم این بیّنات در اولویت است یا سینه زنی و روضه خوانی و اشک ریختن؟

مگر نه اینکه امام حسین(ع) شهید قرآن بود؟

مگر نه اینکه امام حسین(ع) در سخنرانی خود در سرزمین منا و در حج نیمه تمام خود،  در تبیین علت قیام خود به آیات قرآن استناد کرد و حرکت خود را درراستای احیای قرآن و عمل به آن توصیف کرد؟

مگرنه اینکه هنگام دادن وصیت نامه ی خود به برادرشان محمدبن حنفیه یکی از اهداف قیامشان را امر به معروف و نهی ازمنکر ذکر کردند؟

همان امربه معروف ونهی از منکری که خداوند آن را در آیه104/سوره آل عمران برمومنان واجب کرده است.

و درآیه 110 از همین سوره امت اسلام را به واسطه ادای این واجب الهی، بهترین امت معرفی کرده است

و درآیه71/سوره توبه مهم ترین وظیفه مومنان درنشان دادن دوستی خود به یکدیگر را انجام این حکم قرآنی دانسته است.

مگرنه اینکه امام حسین(ع) در کربلاء هنگام احتجاج با لشکر جهل و جور، در بیان حقانیت خود به آیات قرآن استشهاد کردند؟

مگرنه اینکه امام حسین(ع) از لشگریان کفر و ظلم،برای نیایش با خدا یک شب مهلت گرفته و همراه سپاهیان نور و ایمان، شب را با تلاوت قرآن و نماز و دعا به صبح رساندند؟

مگرنه اینکه سر بریده ی ایشان آیات قرآن تلاوت می کرد؟ 

پس قیام ایشان بر اساس قرآن بود.

پس چرا قرآن در مراسم عزاداری ما بر آن شهیدقرآن، نه تنها جایگاه اصلی که هیچ جایی ندارد؟

دوستی تعریف می کرد که چندسال قبل برای چند روزسخنرانی در ماه محرم به یک مجلس دعوت شده بود. ایشان خواسته بود پیرامون مباحث تربیتی قرآن صحبت کند که این چنین مورد اعتراض واقع شد

« این بحثها مال ماه رمضونه که قرآن ختم می کنیم نه ماه محرم!!!.»

و ایشان برای آن که هم به وظیفه اش در قبال قرآن عمل کرده باشد و هم مورد اعتراض قرارنگیرد، ماجرای کربلا را با مفاهیم قرآنی پیوند داده و در آن چند روز حول این محورها سخنرانی کرده بود:

امام حسین(ع) با قیام خود به کدام آیات قرآن عمل کردند؟

محتوا و پیامهای آیاتی که سربریده ی امام حسین(ع) تلاوت کرد،چه بود؟

یاران امام حسین با همراه شدنشان با آن امام و وفاداریشان به ایشان به کدام آیات قرآن عمل کردند؟

محتوا و نکات آیاتی که در دورکعت نمازغفیله- که امام سجاد(ع) درپاسخ به درخواست یزید به او توصیه کردند- خوانده میشود، چیست؟(که البته این دو آیه، دو روز سخنرانی را به خود اختصاص دادند.)

حال باور کردید که اگر بگوییم ما شیعیان این دوران، ماه محرم را ماه مهجوریت و مظلومیت امام حسین(ع) کردیم، سخنی به گزاف نگفته ایم؟ امّا چرا مظلومیت امام حسین(ع)؟

کافی است در پرسشهایی که در مطلب بعدی مطرح می شود ژرف اندیشی کنیم.

الحمدلله رب العالمین

والسلام علی من اتبع الهدی

/ 1 نظر / 23 بازدید
بهار

[چشمک][چشمک][قلب][عینک][ماچ][بغل][پلک][نیشخند] سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااااااااام سلاااااااااااااااااااام سلااااااااااااااام سلاااااااااام سلاااااام سلاااام سلاام سلام .♥ .♥ ..♥ ...♥