ماه نزول قرآن خوش آمد(3)- یا رسول الله(ص) بشارت!در کشور اسلامی ما،قرآن...

بسم الله الرحمان الرحیم

نامه ای به رسول الله(ص)

السلام علیک یارسول الله(ص)

یا رسول الله(ص) مژده!

می خواهم خبرهای خوش بسیاری در مورد جایگاه قرآن درکشور اسلامی ما، مخصوصا در سه دهه ی اخیر،به شما بدهم.

یا رسول الله(ص)،قرآن در کشور ما جایگاه والا و برتر و حتی ممتازی دارد.

درکشور ما قرآن از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه تدریس می شود.حتی آموزش قرآن به فرزندانمان، از دوران مهدکودک پیش از مقطع پیش دبستانی آغاز میشود.

در کشور ما مسابقات قرآن هر ساله در مدارس در تمام مقاطع و پایه های تحصیلی حتی چهارم دبیرستان در چهار مرحله ی مدرسه، منطقه استان و کشوری برگزار می شود.

(البته یواشکی بگویم در برخی مدارس، مسابقه ای در سطح مدرسه برگزار نمیشود. بلکه معاون پرورشی و مربیان تربیتی پس از صحبت با چند دانش آموز و جلب رضایت آنها جهت شرکت در مسابقات، اسامی آنها را برای شرکت در مرحله ی دوم به اداره آموزش و پرورش منطقه خود می فرستند.)

در اکثر مدارس، مجامع و مدارس قرآنی فعال هستند.

مدارس قرآنی داریم که علاوه برتدریس دروس مقطع ابتدائی دبستان، دروس قرآنی را هم آموزش می دهند. به طوری که دانش آموزان این مدارس پس از پایان دوران ابتدائی حافظ کل قرآن هم هستند و به قوانین تجوید تسلط دارند.

یا رسول الله(ص)، درکشور اسلامی ما

مسابقات قرآنی دانشگاهی در دو سطح دانشگاهی و کشوری برگزار می شود.

مدرسه یا دانشگاهی را نمی یابید که در آن جلسات و دوره های آموزشی قرآن دایر نباشد یا مسابقات قرآن برگزار نشود.

یا رسول الله(ص)، در کشور اسلامی ما:

حسینیه و مسجدی را نمی یابید که سرشار از عطر قرآن نباشد و کلاسهای آموزشی قرآن در رشته های مختلف: روخوانی، روانخوانی، صوت و لحن، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ قرآن، تفسیرقرآن و... برگزارنشود. و در ماه رمضان ختم قرآن نداشته باشند.و در ماههای دیگر جلسات قرآن بطور هفتگی نداشته باشند.حتی در مساجد روستاها هم برخی از این کلاسها و جلسات قرآنی برپاست.

خانه ای را نمی یابید که حدّاقلّ یک جلد قرآن در آن خانه نباشد.

به علاوه در بسیاری از محله ها هم در برخی منازل، مجلس ختم قرآن در ماه رمضان برقرار است.و همین فرصتی مغتنم است تا بعضی با شرکت در دو یا چندجلسه از این جلسات،توفیق چند ختم قرآن در ماه رمضان نصیبشان شود.

در شبهای قدر، قرآن بر سر گذاشتن را یکی از اعمال ضروری این شب می دانیم که به انجام آن بسیار مقیّد هستیم.( البته اشکالی ندارد اگر حکمت آن را ندانیم یا به اشتباه تصور کنیم جهت قسم دادن به الله و چهارده معصوم به منظور طلب مغفرت و برآورده شدن حاجاتمان، قرآن بر سر می گذاریم و از اصل موضوع به دور باشیم!!نه اشکال ندارد؟!).

ماه رمضان را بدون حدّاقلّ یک ختم قرآن سپری نمی کنیم.حتی اگر فرصت تفکر عمیق در حدّاقلّ چند آیه و دریافت پیامهای تربیتی آن آیات را نداشته باشیم!!

مجالس ختم انعام هم که جزءعادات دیرینه ی ماست.

یا رسول الله(ص)، در کشور اسلامی ما

در بیشتر نهادهای دولتی و وزارتخانه ها هر ساله مسابقات قرآن بین کارکنان آن نهاد و خانواده هایشان، برگزار می شود.وجوائز نقدی و غیر نقدی به برگزیدگان اهداء میشود. و در ماه رمضان دهرصبح یا بعد از اذان ظهر، برنامه ی ختم قرآن در نمازخانه ها اجرا میشود.

یا رسول الله(ص)

از کشور اسلامی ما هرسال یک حافظ برتر به مسابقات حفظ قرآن عربستان و یک قاری برگزیده به مسابقات قرائت قرآن مالزی اعزام می شود. البته با وجودی که در کشور مالزی این مسابقات در دو گروه خانمهاو آقایان برگزار می شود، ما فقط نماینده ی آقا می فرستیم.

هرساله در آستانه ی عید بزرگ مبعث مسابقات بین المللی قرآن در دو رشته ی حفظ و قرائت قرآن در کشور ما برگزار میشود. و در همه ی رشته های مسابقه(حفظ بیست جزء، حفظ کل قرآن و قرائت) نماینده داریم.

در سازمان حج و زیارت در بین کاروانهای اعزامی به حج عمره و تمتع، کاروان قاریان و حافظان قرآن هم داریم.

سازمان اوقاف و امور خیریّه و سازمان تبلیغات اسلامی هرسال در زمانهای جداگانه بین خانمها و آقایان مسابقات قرآن در رشته های مختلف به صورت عمومی برگزار می کنند.

در رشته الهیات و معارف اسلامی، شش گرایش: علوم قرآنی، تفسیر قرآن، حدیث، آشنائی با نهج البلاغه و... داریم. دانشجویان می توانند در این رشته ها تامقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.

دانشکده ی علوم قرآنی وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه در دو رشته ی علوم قرآنی و تفسیر قرآن در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

در تمام شهرهای کشورمان، دارالقرآن الکریم و دارالتحفیظ قرآن، مهد قرآن و.. فعالیتهای گسترده و چشمگیری دارند. و به جذب و پذیرش قرآن آموزان مشغولند.

حتی برخی کودکان و نوجوانان،یک سال ترک تحصیل کرده و در دوره های یک ساله حفظ قرآن در مهدهای قرآنی شرکت میکنند.  و پس از حافظ کل قرآن شدن، ادامه تحصیل میدهند.البته بسیاری از آنان جهت اجتناب از عقب ماندگی درسی از همسالان خود در همان پایه بصورت غیرحضوری ثبت نام کرده و در آزمون دروس مربوطه در شهریورماه شرکت میکنند تا جبران یک سال عقب ماندگی درسی آنها شود. قابل ذکر این است این مهدها دوره های سه ساله و پنج ساله ی حفظ قرآن را هم دارند.

یا رسول الله(ص)، کشور اسلامی ما سه میلیون حافظ قرآن دارد. و قرار است با یک سری طرحها و برنامه ریزیها این تعداد به ده میلیون نفر برسد.

برنامه ی« تلفنی حافظ قرآن شوید» داریم.

به حافظان کلّ قرآن مدرک کارشناسی الهیات و معارف اسلامی- گرایش علوم قرآن و حدیث- میدهند. اینان بدون کنکور می توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد همین رشته در دانشگاههای دولتی شوند. و فقط با ارائه ی یک پایان نامه ی قرآنی مدرک خود را بگیرند.

هرسال، مسابقه ی برترین پایان نامه ی قرآنی در کشور ما برگزار می شود.

در کشور اسلامی ما، برگزیدگان مسابقات بین المللی قرآن، می توانند بدون کنکور وارد دانشکده ی الهیات شوند.

هرسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ماه رمضان در تهران نمایشگاه بین المللی قران برپا می کند.

در تمام استانها بویژه در ماه مبارک رمضان، نمایشگاه های قرآن برپا میشود.

سایتها و وبلاگهای قرآنی فعال بسیاری هستند که به حمد خدا بازدیدکنندگان فراوانی هم دارند.

در کنار انتشارات متعدد، ناشران قرآنی هم داریم. که تعداد کتب منتشره توسط آنها با موضوعات قرآنی قابل شمارش نیست.

در میان شبکه های پرتعداد رادیوئی، شبکه تلاوت، شبکه قرآن و شبکه معارف داریم. در بین شبکه های تلویزیونی، هم شبکه قرآن داریم.

تمام شبکه های تلویزیونی موقع اذان صبح و ظهر و مغرب، پس از پخش اذان، مراسم نمازجماعت را هم پخش می کنند.

اکثر شبکه های تلویزیونی در ماه رمضان حدّاقل یک ختم قرآن را پخش میکنند.

برنامه ی گفتگو محور « سمت خدا» با موضوعات دینی هر روز پس از اذان ظهر و تکرار آن پس از اذان صبح روز بعد از شبکه 3 سیما پخش میشود.در این برنامه علاوه برصحبت کارشناسان مذهبی برنامه- که عموما معمم هستند- روزی یک صفحه قرآن، قرائت و نکات و پیامهای آن توسط کارشناس میهمان، بیان میشود.

شبکه های قرآن صدا و سیما در طول شبانه روز چندبار مسابقات تلفنی و پیامکی قرآن برگزار می کنند.استقبال بسیاری هم از این مسابقات می شود.

برنامه ی اسراءکه هرشب از شبکه قرآن تلویزیون پخش میشود، مسابقات قرائت-  صوت عبدالباسط، منشاوی و مصطفی اسماعیل - و اذان و حفظ قرآن و مناجات خوانی را اجرا می کند. برگزیدگان به مرحله ی بعدی راه می یابند تا مرحله ی نهایی.( یا رسول الله(ص) اشکالی ندارد که در این برنامه جای مسابقه ی مفاهیم و پیامهای کاربردی و تربیتی قرآن خالی است.نه؟!!)

ما چند نهاد مجزا داریم که از عمده ترین وظایفشان، فعالیتهای مربوط به قرآن است:

سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و...

در هر وزارتخانه ای یک معاونت « قرآن و عترت» هم مشغول به کار است.

در مجلس شورای اسلامی، در کنار دیگر فراکسیونها، فراکسیون قرآن و عترت داریم.

در کنار خبرگزاریها و سایتهای خبری گوناگون،خبرگزاری قرآنی « ایکنا»

(iqna:iranian quran news agency) مشغول به فعالیتهای رسانه ای است.

از چندسال پیش طرح ساخت بزرگترین شهرک قرآنی در مراغه آغاز شده است.

هر ساله در وزارتخانه ها، نهادهای لشگری و کشوری در چند نوبت محافل انس با قرآن برگزار می شود و قاریان و حافظان برتر قرآنی و گروههای تواشیح و همخوانی مدعوّ به اجرای برنامه می پردازند.( مهم نیست که مفسر و متفکّر و مدبّّر برتر قرآنی نداریم  به این محافل هم دعوت شود و به اجرای برنامه بپردازد.نه یارسول الله(ص)؟! قابل چشم پوشی است!!)

نرم افزارهای قرآنی قابل نصب در گوشیهای موبایل طراحی و تولید کرده ایم.

مرکز جامع علوم کامپیوتری اسلامی« موسسه نور» انواعcd های قرآنی با موضوعات مختلف مرتبط با قرآن و حدیث، طراحی و  تولید می کند.

هر سال در آستانه ی نیمه شعبان، شبکه قرآن سیما جهت سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان(عج)، ختم قرآن بین بینندگان تقسیم میکند.و استقبال چشمگیری هم بینندگان مؤمن و متعهد از این ختمهای قرآن می کنند.(فقط با عرض معذرت خود را به فراموشی میزنیم که حضرت مهدی(عج) پیش و بیش از این ختم قرآنها انتظار قیام و حرکت نو درجهت احیای حقایق دینی درجامعه را از ما دارند.)

هرسال شبکه های تلویزیونی در ماه رمضان،در اثناء برنامه هایشان با حافظان وقاریان قرآنی مصاحبه می کنند.

در کشور اسلامی ما هرسال خانواده ی نمونه ی قرآنی انتخاب میشود.

در ماه رمضان و عزاداریها ایام شهادت معصومین، تلویزیون سریال و فیلمهایی با تم مذهبی پخش می کند. مانند:سریال ترکیه ای یک قطره عبرت- که جانشین سریال کلید اسرار شده است- و سریال ایرانی شاید برای شما اتفاق بیفتد سرقفلی شبکه های تلویزیونی در این ایام است.

هیچ سفره ی عقد و سفره هفت سینی تهی از یک رحل و قرآن نیست

هیچ مسافری را بدون عبور زاز زیر قرآن بدرقه نمی کنیم.

جهت برآورده شدن حاجاتمان از جمله شفای بیمار و..ختم قرآن نذر و بین دوستان و آشنایان تقسیم می کنیم.

در مجالس ترحیم، جزوه های120تائی ختم قرآن بین حاضرین پخش می کنیم.

با برنامه ریزی دقیق و کاملا منظم،ختمهای 120نفری 120 روزه برای قرآن برمی داریم. به طوری که پس از پایان دوره ی چهارماهه هرشرکت کننده در 120ختم قرآن شریک است.

ترجمه های منظوم و منثور متعدد از بسیاری از مترجمان توانمند با چاپهای مختلف از قرآن داریم. در کنار اینها چاپ ترجمه های قرآن به زبانهای دیگر مانند: انگلیسی و...

دوره های مربیگری مدیریت و مربیگری مهدهای قرآنی برگزار می کنیم.

یارسول الله(ص)،کوچکترین قرآن جهان را ما چاپ کرده ایم.

البته رعایت خوانندگان را کرده ایم. جهت سهولت قرائت، ذره بینی را داخل قرآن گذاشته ایم تا به کمک آن بتوانند قرآن را بخوانند.

حتی با طراحی و ساخت قلم قرآنی، به یاری افراد بیسواد و ناتوان از قرائت قرآن رفته ایم. این قلمها مجهز به سیستم صوتی و قرائت متن و ترجمه ی هر آیه ای است که نوک قلم روی آن آیه قرارگیرد.( البته باز هم یواشکی می گویم قبلا این قرآن و قلمها را از چین وارد می کردیم. گوئی سفارش تولید را به آنها داده بودند.ولی به جهت اشکالات املائی فراوان در متن آیات، آن قرآنها جمع آوری شد.)

روی دانه ی برنج و حبوبات آیه بسم الله الرحمان الرحیم یا سوره های کوتاه قرآن را می نویسیم.

هنرمندان قالیباف، فرشهایی می بافند که مزیّن به آیاتی مانند: آیه الکرسی و سوره های کوتاه قرآن است. می دانید قالیبافی چه کار سخت و توانفرسائی است و جهت این هنرنمائی قرآنی بر قالی چقدر زمان و توان بایدصرف کرد؟

موزه ی قرآن داریم.

قرآن در اندازه ها و رنگهای مختلف با رسم الخطّهای گوناگون چاپ می شود.

مجلات و نشریات مختلف قرآنی داریم.

کتب تفسیری مختلف قرآنی داریم.

از اقدامات شهرداری نگفتم:

فرهنگسرای قرآن داریم. در فرهنگسراها و خانه های فرهنگ و سرای محله ها کلاسهای قرآن جزءملزومات برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی آنجاست.

و بسیاری فعالیتهای مرتبط با قرآن که به آنها اشاره نمی کنم تا نامه طولانی تر از این نشود.

یا رسول الله(ص)

آیا اینها کافی نیست برای اینکه نشان دهیم برای قرآن ارزش قائلیم؟و قرآن جایگاه ممتاز در امّ القرای اسلامی دارد؟

اگر کافی است،پس با عرض پوزش چرا از ما شکایت به خداوند می کنید؟

اگر کافی نیست، چه کار دیگری باید کنیم که نکردیم؟

شاید هم بسیاری از امور فوق الذکر ضروری و مورد نیاز نبودند.اینطور نیست؟!!

آیا اینها فقط فرع هستند و اصل امر دیگری است؟

شاید بیشتر اقدامات فوق امور حاشیه ای و زائد بوده و به متن و حقیقت بنیادی اصلا پرداخته نشده است!!

پس اگر اینطور است،اجازه فرمائید در مطالب بعدی رنجنامه و اقرارنامه هایی را برایتان بنویسم.

« خدایا ما را از حاملان حقیقی و عاملان و راهبران به سمت نور قرآن قراربده.» آمین یا ربّ العالمین

والسلام علی من اتّبع الهدی

/ 0 نظر / 5 بازدید