اولین روز مهرماه(3)

بسم الله الرحمن الرحیم

اسم اسلامی چیست؟

کاملا واضح بود بچه ها جواب این سوال را ندانند. ایرادی هم نمی توان ازآنها گرفت.شاید اشکال کار برمی گردد به پیشینیان ما اعم از: معلمان، مربیان، مدرسین و مبلغین دینی که مفاهیم دینی را در

قالبهای سطحی، تک بعدی، محدود وناقص به مخاطبان خود منتقل کردند ونسلهای بعدی و از جمله ما هم آن معانی را بصورت تقلیدی و بدون نقدی بر آنها پذیرفته وبه مخاطبان خود منتقل کردیم.

خودِ من هم تاچندسال پیش نمی دانستم اسم اسلامی چیست؟ تصور می کردم اسم اسلامی منحصر به اسامی معصومین و خانواده ی آنها و اسامی که درقرآن آمده، است.

تااینکه در سال 86 وقتی در یکی از جلسات سرگروههای دینی مناطق شهر تهران شرکت کردم، از استاد مدعو جلسه_ که نامش الان در خاطرم نیست و بسیار خوشفکر و آگاه و مسلط به مفاهیم عمیق دینی بود_ تعریف نو وزیبایی از اسم اسلامی شنیدم.

ایشان ضمن بیان چند حرکت نو و زیبا از مسئولان و یا دانش آموزان جند مدرسه برای انتخاب اسم مدرسه ی خود (که نامهایی چون: یادآوران، گل یاس و... انتخاب کرده بودند) پرسیدند: چرا اسم گل را اسم اسلامی ندانیم ؟ درحالی که گل مظهر زیبائی آفرینش خداوند است. سپس در ادامه با توجه به ریشه ی کلمه ی اسلام(سلم به معنای سلامت و تسلیم) اسم اسلامی را چنین تعریف کردند:

هر اسمی که ما را به یاد یکی از جلوه های زیبای خلقت خداوندی بیندازد، اسم اسلامی است.

بعدها وقتی مطالعات وتحقیقات بیشتری دراین زمینه کردم،توانستم به این جمع بندی در مورد اسم اسلامی برسم:

اسم اسلامی اسمی است که:

الف- زیبا باشد

ب- معنای زیبا داشته باشد.

ج- یکی از نامهای خداوند یا جلوه های زیبای جهان هستی را در ذهن انسان تداعی کند.بی شک زیباترین جلوه های آفرینش خداوندی، انبیاء و ائمه ی معصوم و خانواده ی آنهاهستند.

د- در انسانِ مسمّی به آن نام، ایجاد انگیزه و حرکت برای عینیت بخشیدن به معنا و ویژگی آن اسم در اخلاق و رفتار و گفتارش کند.

البته ممکن است این تعریفی که کردم اشکالاتی داشته باشد.ممنون لطف کسی میشوم که تعریف صحیح تر و دقیق تر و کاملتری از اسم اسلامی ارائه دهد.

بعد از بیان این تعریف برای بچه ها مثالهایی ذکر کردم.

به آنها گفتم اسم هایی مثل: نیلوفر، یاسمن ، نرگس و... چون اسم گل هستند و گل مظهر زیبائی خلقت خداوند است وانسان را به یاد صفت «جمیل» خداوند و حدیث:

« الله جمیل و یحبّ الجمال»« خدا زیباست و زیبائی را دوست دارد» می اندازد و انسان را تشویق میکند که سیرتی زیبا چون گل داشته باشد، اسم اسلامی است.

یااسمی مثل:شکیبا که علاوه بر زیبایی اسم و معنای آن، صفت حلیم بودن خداوند را در ذهن انسان تداعی و شخص را به اینکه همچون نامش صبور و شکیبا باشد، تحریک و تشویق می کند.

و همین طور نامهایی چون: نگین، یگانه، بهار، صدف، پردیس ، مهسا، مهرسا و...

یادم است وقتی از دانش آموزی که نامش شهرزاد بود، پرسیدم: شهرزاد را می شناسی؟ با لحنی که ناراحتی در آن موج می زد، گفت: بله یک زن قصه گو بود.

گفتم: نه، شهرزاد فقط یک زن قصه گو نبود.

بعد ماجرای شهرزاد را تعریف کردم و گفتم: شهرزاد فقط یک زن قصه گو نبود. دختری بود باهوش و باشهامت، خلّاق بود وهنرمند. کسی که با توجیه تقدیر، تسلیم مرگ نشد_

برخلاف انسانهای ضعیف که بر تنبلی و سهل انگاری خود نام تسلیم سرنوشت بودن را می نهند_ و با استفاده از نبوغ و هوش خود و هزار ویک شب داستان سرائی هم راهی برای نجات خود و باقیمانده ی دختران و هم اصلاح طرز فکر و رفتار پادشاه یافت.

وقتی صحبتم به اینجا رسید، یکی از دانش آموزان گفت: خانم فکر نکنم شهرزاد اینقدر به خودش نگاه مثبت داشت که شما به او دارید!!

البته از آن روز یک وظیفه هم به سلسله ی وظایفم اضافه می شد و آن اینکه بچه ها اسم اعضای خانواده و فامیل و دوستان خود را می گفتند و می پرسیدند: خانم اسم... اسلامیه یانه؟

به نظر شما اسم اسلامی چه اسمی است؟ و نظرتون در مورد اسم اسلامی چیست؟

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست.

 

/ 2 نظر / 12 بازدید
ayda

inja mishe matlab gozash chejory gozash yani alan mano mibinin[خنده][لبخند] belakhare movafagh shodaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam

ayda

sllllllllllllm