نشریه شارلی ابدو(4)- اینگونه پاسخ جسارتهای دشمنان اسلام را بدهیم

بسم الله الرحمان الرحیم

سلام

توانستید کتاب دوم را حدس بزنید؟

2- کتاب محمد (ص) در اروپا (داستان هزار سال افسانه سازی و دروغ پردازی در غرب) اثر مینو صمیمی مترجم: عباس مهرپویا.

حدستان درست بود؟

برایتان عجیب نیست؟نویسنده و مترجم هر دو ایرانی هستند!!!

آیا می دانید مینو صمیمی کیست؟

باور می کنید اگر بگویم مینو صمیمی منشی دفتر فرح دیبا- همسر شاه مخلوع- بوده است؟
باور کردنی نیست؟ عجیب است؟ بله عجیب است ولی باور کردنی است.
  خانم مینو صمیمی تحصیلات خود را در اروپا سپری کرده و سالها در سفارت ایران در سوئیس مشغول به کار بوده است. آخرین سمت وی از سال 55-57 منشی بین المللی فرح پهلوی در تهران بود. وی پس از انقلاب، به خارج رفته و در لندن اقامت کرد.در آنجا با نگارش کتاب«پشت پرده تخت طاووس»و شرح تفصیلی خاطراتش از دربار پهلوی با نگاهی بیطرفانه و عاری از جانبداری از آن رژیم، نشان داده که هیچ گونه دلبستگی به دربار پهلوی نداشته است. چنان که سالها بعد با نوشتن کتاب محمد(ص)در اروپا ثابت کرد باورهای عمیق دینی و میهنی خود را حفظ کرده است.

آنچه اهمیت دارد آن است که وی مدت پنج سال، عمر خویش را صرف کرده تا علیه پیشداوری‌ها و الگو سازی غیر واقعی و تصویر انگاری نادرست اروپائیان نسبت به حضرت محمد(ص) بنویسد.

ملاحظه می کنید:

5سال ازعمرش را صرف دفاع ازحقانیت محمد رسول الله(ص) و زدودن زنگارهای زشت و دروغ تحریف از سیمای راستین ایشان(ص) کرده است.

ما ایرانیان که ساکن به اصطلاح امّ القرای جهان اسلام هستیم.و خود را کاملترین و دیندارترین مسلمانان می دانیم، چقدر زمان صرف این کار می کنیم؟

این مورد،باعث تأسف و شرمندگی و سرافکندگی ما نیست؟

حال درک کردیم چرا بنابر آیه 30/فرقان،حضرت محمد(ص) که به نصّ قرآن «رحمة للعالمین»است،از ما بخاطرمهجور کردن قرآن،به خداوندشکایت میکند؟

به نظر شما مینو صمیمی نزد رسول الله(ص) سربلندتر است یا ما؟

می بینید با این همه ادّعاهایمان چقدر در حق قرآن و اولین آموزگار قرآن- حضرت محمد(ص)- تقصیر و سهل انگاری کرده ایم؟

مینو صمیمی تأکید می‌کند که هدف نهایی اش:

«ایجاد غرور فرهنگی در مردم زادگاهم ایران بود که اذهان آنها را با بررسی و مطالعه زندگینامه تحلیلی حضرت محمد (ص)… از یک سو و مراحل بسط و استیلای دین اسلام به عنوان یک نیروی عظیم فرهنگی و سیاسی جهانی از سوی دیگر که باعث بغض و حسد ویرانگری در اروپائیان شد آگاه سازم.»

و درباره انگیزه اش از تألیف این کتاب می نویسد:

« در خلال کار تحقیق به نوشته ­هایی از مؤلفان اروپایی قرون مختلف تاریخ تفکر اروپا دربارۀ اسلام برخوردم که...به نظرم عجیب، غیرحقیقی، ساختگی و مغرضانه آمدند ...آنچه من در این نوشته ها دیدم،نه انتقاد سازنده بود،نه طنزی با ذوق و نه تحلیلی بی طرفانه،منصفانه و دوستانه که بتوان ازآن درس گرفت.در این نوشته ها بداندیشی، کینه­ توزی، خیال پردازی، کتمان حقیقت تاریخی... و تحقیر فرهنگهای مسلمانان کاملاً مشهود بود...بدین سبب بر آن شدم که بیشتر در این زمینه مطالعه کنم...نتیجه این پژوهش پنج سال طول کشید...که در این کتاب عرضه شده و تصویر اسلام و پیامبر آن را در نوشته های اروپایی... نشان می دهد.»

مؤلف کتاب، هدف دوم خود از نگارش این اثر را «شکستن کلیشه های سنتی ذهنی اروپاییان از اسلام که هنوز افکار عمومی غرب متأثر از آن است» دانسته است.

وی مقدمه ی کتاب را که در سال2000در دانشکاه کمبریج انگلیس نوشته است با این جملات به پایان می رساند.

«پیام محمد (ص) پیام دوستی و اتفاق بود، نه دشمنی و جنگ. .. اگر غرب نشینان نیز بیاموزند که محمد (ص) و اسلام را محترم شمرند، می‌توانند امیدوار باشند که آنان نیز مورد احترام مسلمانان واقع خواهند شد».

متن اصلی کتاب به انگلیسی بوده و آقای عباس مهرپویا علاوه بر ترجمه به پارسی،در بخشهایی از کتاب،ضعف و نقصهای مؤلّف در پاسخ دقیق و متقن به تحریفات و دروغ پردازیهای مغرضانه و غیرمنصفانه ی نویسندگان اروپائی را تصحیح و تکمیل کرده است و درواقع مترجم کتاب، مصحح و مکمل مؤلّف هم بوده است.

به نظر می رسد خانم مینو صمیمی-بی آن که خود متوجه باشد-جنبه عینی از عمل به آیات فوق(سوره انفال/آیه61و سوره بقره/آیه194)را نشان داده است.

کسی که ما بخاطر شغلش در سالهای پیش از انقلاب و حجاب نداشتننش حتی او را مسلمان مؤمن و مذهبی نمی دانیم.اینطور نیست؟

به دو نمونه و مصداق دیگر در عمل به دو آیه ی فوق بنگریم:

1. یک جانباز در اقدامی تحسین برانگیز ، ترسیم نقاشی حضرت مریم (س) را که با دندان های خود آغاز کرده بود ، مقابل سفارت دانمارک به پایان رساند.

حسین نوری،جانباز 70 درصد به خبرنگار ایرنا گفت که این اقدام را در پاسخ به اهانت برخی مطبوعات غربی به ساحت مقدس حضرت محمد (ص) انجام داده است. وی خطاب به کاریکاتوریست هتاک به رسول اکرم(ص)،گفت :
« این ادب و فرهنگ مردم مسلمان و ایرانی است که به مقدسات همه ادیان الهی احترام می گذارند.»
منبع:http://www1.jamejamonline.ir
24بهمن1384
2.مسلمانان لندن در پاسخ به توهین به رسول الله (ص) بیش از 110.000 جلد ترجمه قرآن و سیره رسولش را در میان غیرمسلمانان لندن توزیع کردند.به نظر می‌رسد امر به معروف و نهی از منکر را نیز باید از مسلمانان اروپا یاد گرفت. منبع:http://www.bartarinha.ir/fa/news/32395
(28شهریور91)

 
 
موارد فوق،نمونه هایی از عمل به آن دو آیه ی روشنگر و راهنماست.
موارد فوق نمونه هایی زیبا و اسلامی در پاسخ به برخوردهای طالمانه و ناروای اسلام ستیزان اسلام هراس با قرآن و رسول اکرم(ص) بود.
اما آیه60 سوره انفال امر به آماده سازی و آماده شدن در برابر دشمنان خدا می کند نه صرفا پاسخگویی.
اما سوال:
آمادگی داشتن چگونه؟در قالب چه اقداماتی؟ از چه زمانی؟ با چه نیروهایی؟ و...
به اتکای رحمت گسترده و بیکران و همیشگی الهی پاسخ این سوال در مطلب بعدی.
ان شاءالله
امید آن که نگارندۀ این سطور را درمطلب بعدی از راهکارهای راهگشا و مفیدتان بهره مند سازید.
الحمدلله ربّ العالمین
والسلام علی من اتّبع الهدی
 
/ 7 نظر / 32 بازدید

يُرِيدُونَ أَن يُطْفِؤُواْ نُورَ اللّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللّهُ إِلاَّ أَن يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ ﴿۳۲﴾ هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ ﴿۳۳﴾

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا ﴿۵۶﴾

بسيار عالي موفق باشيد

محمد داداشی

سلام آقای حق طلب واقعا وبلاگتون بسیا بسیار عالی و بی نظیره درد جامعه و بعضی از افراط و تفریط که در دین وجود داره به زیبایی مطرح میکنید کاش میتونستید به یک سایت تبدیلش کنید براتون آرزوی موفقیت روز افزون دارم در پناه حق

مهرسا

[عینک]

ثمین

aliiiii[نیشخند][تایید]

م. احمدیان

خداوند را سپاسگزارم که فرصت یادگیری دین اسلام رو با این نگاه به بنده ارزانی داد. خیلی خوشحالم که در این سن نگاهم به مطالب و محتویات قرآن کریم توسعه پیدا کرد و بسیار ناراحتم برای کسانی که هنوز هم در استفاده از این سند چشم انداز بشریت(قرآن کریم) دچار سوء تفاهمند.